понедельник, 10 мая 2010 г.

Будинок Маріїнської гімназії - Школи №8

У будинку № 11 з жовтня 1941 по листопад 1943 р. перебував комітет Кам'янець-Подільської підпільної організації. Патріоти поширювали серед населення антифашистські листівки, закликали чинити опір окупантам, перешкоджали вивезенню молоді в Німеччину, влаштовували диверсії на підприємствах і залізниці.
У жовтні 1943 р. більшість підпільників було заарештовано, але і в катівнях вони не припиняли боротьби. В ніч на 18 листопада цього ж року група ув'язнених знешкодила тюремну охорону і відкрила камери на першому і другому поверхах. Було врятовано близько тридцяти патріотів.

У приміщенні середньої школи № 8 на вулиці Шевченка, 24, до 1917 р. була жіноча гімназія. Тут навчалася активна учасниця народницької революційної організації Кам'янець-Подільської комуни О. 1. Розумовська. За свідченням сучасників, за свою сміливість, розум і незвичайну жіночу вроду вона користувалася великим авторитетом серед ма лоді.


 Пізніше О. І. Розумовська виїхала в Одесу і вступила там до народницького гуртка Ф. В. Волховського, в якому брав участь відомий російський революціонер-народник A. І. Желябов.
У гімназії здобула освіту професіональна революціонерка Є. С. Шліхтер (1869—1943) —дружина видатного партійного і державного діяча України О. Г. Шліхтера. На початку 90-х років вона проводила революційну роботу на Україні і Поволжі. У 1902—1905 pp.— член Київського комітету РСДРП. У 1906—1903 pp. працювала в редакціях більшовицьких газет «Пролетарій» і «Вперед». За дорученням B. І. Леніна здійснювала зв'язок з фінськими соціал-демократами.
З 28 березня по 3 квітня 1944 p., як про це свідчить меморіальна дошка, в приміщенні школи № 8 знаходився штаб оборони міста. Завдяки чітко налагодженій роботі штабу, очолюваного генералом Є. О. Бєловим, стійкості, масовому героїзму радянських воїнів місто перетворилося в неприступну фортецю.

Комментариев нет:

Отправить комментарий