пятница, 19 февраля 2010 г.

ЕКСПОЗИЦІЯ МУЗЕЮ-ЗАПОВІДНИКА в м.Кам'янець-Подільський


Відділ історії дорадянського періоду
     В 9-ти залах двох приміщень, розташованих на території Старої фортеці, розміщена постійно діюча експозиція музею.

     У першому залі розділ експозиції первісно­общинного ладу знайомить відвідувача з жит­тям наших давніх предків. Тут подані матеріа­ли, що характеризують формування фізичного типу людини, умови її життя, примітивні зна­ряддя праці. Кістками мамонта та інших тва­рин, знайдених в селах нашої області Врублів-ці, Станіславівка, Меджибіж і ін. представлений тваринний світ того часу.




Серед матеріалів кам'яного віку особливу увагу привертають знахідки з с. Лука Врублівецька, Кам'янець-Подільського району, які розповідають про найстародавніше поселення Поділля. В експозиції є знаряддя праці, культо­ві речі та посуд дуже поширеної на Поділлі три­пільської культури (IV—III тисячоліття до н. е.)
У вітринах показані знаряддя праці, посуд, прикраси і ін. експонати епохи міді, бронзи та скіфського часу, знайдені в селах Пудлівці, Ходоровці, Лука Врублівецька Кам'янець-Подільського району.
Численні матеріали експозиції розповідають про виникнення феодальних відносин на тери­торії Поділля, про розвиток продуктивних сил того часу.



       На стенді виставлені сільськогосподарські знаряддя праці: коса, серп, лопати, лемеші при­мітивних плугів, знайдені в с. Бакота, Кам'янець-Подільського району, посуд, ткацькі при­ладдя, макет житла селянина-смерда. Схеми, таблиці, картини дають уявлення про пригноб­лення селян і ремісників феодалами, про класову боротьбу в містах і селах періоду Київської Русі.
Експонати другого залу характеризують ви­соку культуру Київської Русі. Зразки будівель­них матеріалів, фотографії архітектури XI-—XIII ст. ст., уламки скляних браслетів, бронзових прикрас, срібний кольт, знайдений в с. Гуменці, Кам'янець-Подільського району, свідчать про високу майстерність древньоруських ремісників.
    З розпадом Київської Русі подільські землі увійшли до складу Галицько-Волинського кня­зівства. Матеріали експозиції розповідають про економічний стан Поділля, а також про розви­ток культури XIII—XIV ст. ст.
Героїчна боротьба народних мас проти татаро - монгольської навали та німецько-шведської агресії відображена різноманітни­ми матеріалами експозиції: озброєнням руських воїнів, малюнками з літопису, схе­мами, картинами. Цікавими експонатами є грошові знаки XIII — XIV ст. ст. (твер­ські пули і пули Золотої Орди), дворучний сло­в'янський меч, знайдений в с. Водички, Чорно-
Острівського району, ювелірні вироби місцевих ремісників.
     У цьому ж залі розміщені матеріали про загарбання українських та білоруських зе­мель литовськими і польськими феодала­ми та про спільну боротьбу українських і білоруських народів проти іноземних гно­бителів. Тут показані грамоти литовсько­го князя Коріатовича на володіння Смотричем, документи про закріпачення подільських селян, про боротьбу селян проти феодалів, ори­гінальні грамоти, видані литовсько-польськими феодалами ремісничим цехам Кам'янця-Подільського, Меджибожа, Сатанова, а також ви­роби ремісничих цехів та інш.
     Експозиція третього залу характеризує селян­ські повстання XV—XV! ст.ст. Особливо яскраво показана визвольна війна українського народу проти польських магнатів в 1648—1654 рр. та возз'єднання України з Росією. Тут представле­ні козацька зброя, універсали Б. Хмельницько­го, відозва М. Кривоноса до населення з за­кликом боротьби проти польських магнатів, ху­дожні картини, портрети, схеми та інші.
Експонати інших розділів цього залу пока­зують спільну боротьбу російського та україн­ського народів проти агресії султанської Ту­реччини і Кримського ханства на Поділлі у дру­гій половині XVII ст., посилення феодально-кріпосницького гніту в кінці XVII і першій по­ловині XVIII століття і боротьбу народних мас проти цього гніту, визволення Правобережної України від польських феодалів, розклад феода­лізму і зародження капіталістичних відносин.
     В експозиції відділу «Феодалізм» особ­ливий інтерес викликає скарб срібних мо­нет, знайдений в с. Слобідка - Рихтецька, Кам'янець - Подільського району, кремінні пістолети, шаблі, гарматні ядра, рицарське вбрання, ремісничі вироби з металу, тка­нини, кераміка, різьблений ріг з слонової кістки в пам'ять перемоги військ союзників (Ро­сія, Польща, Австрія, Венеція) над султанською Туреччиною під Віднем 21 серпня 1683 року, шапка гренадера XVIII ст., фрагменти прусь­ких і турецьких знамен, козацькі люльки, поро­хівниці, посуд та інше. Документи, карти-схеми, таблиці, діаграми, картини, скульпту­ра наочно доповнюють характеристику фео­дального періоду.
В експозиції вміщені матеріали, що харак­теризують розвиток культури Росії та України в XVII—XVIII ст. ст.
В четвертому залі розміщена експозиція відділу історії розвитку капіталізму в промис­ловості і сільському господарстві краю.
     Матеріали експозиції розповідають про роз­клад і кризу феодально-кріпосницької системи, про Вітчизняну війну 1812 року. Тут показано спорядження, озброєння і одяг солдата, медалі, нагороди, грошові знаки початку XIX ст., до­кументи про виникнення перших цукрових за­водів на Поділлі.
Окремі розділи експозиції висвітлюють ан­тифеодальну боротьбу на Поділлі під керівни-