вторник, 1 июня 2010 г.

Третій туристичний маршрут

Третій маршрут — огляд місць, пов'язаних з періодом Великої Вітчизняної війни. У сквері Танкістів споруджено пам'ятник бійцям танкової армії генерал-полковника Д. Д. Лелюшенка, яка визволила місто. Бойовий танк Т-34 піднято на постамент з тесаного каменю, на плиті викарбувані назви військових частин, яким присвоєно найменування «Кам'янець-Подільські». А поряд — могила Невідомого солдата, викладена гранітними плитами. Посередині полум'яніє латунна п'ятикутна зірка. Палає Вічний вогонь воїн-ської слави.
У сквері ім. Котовського — пам'ятник командирові 29-ї Унецької бригади полковнику М. С. Смирнову, який загинув у бою за визволення Кам'янця-Подільського. 29 березня 1944 року в боях за місто загинули І. П. Гаврик, М.М.Колданов, Ташмурзин — бійці 51-го гвардійського артилерійського полку. На їх могилі на околиці міста бойові друзі після битви встановили пам'ятник із гільз від снарядів, а вгорі прикріпили червону зірку. Тепер цей хвилюючий свідок війни — експонат історичного музею. А на могилі уже споруджено новий пам'ятник. Обеліски вічної слави встановлено на кладовищах Руських і Польських фільварків, у сквері Старобульварного спуску.


Багата природа Кам'янця-Подільського. Найбільше враження справляють височенні берегові стіни каньйону і петля річки навколо півострова, де розташована Стара фортеця. З півночі і півдня у вигині Смотрича опускаються два півострови: Польські фільварки і Руські фільварки. Крутий «зашморг» ріки здавна дивував подорожніх. Він позначений на карті А. Пограбія 1570 року. Російський мандрівник Т. Коробейников, який їхав у 1593 році з Москви в Туреччину,   писав:   «Каменец — городок   каменной с Можайск, стоит на каменном острову; под ним река с Яузу, а от того города пошла меж двух гор каменных, а берези у нее высоки, камень синей-синей и утес, да обошла та река около горы каменное ж и пришла тутож к каменному городу, маленько опять не сошлась, только сажней 30, да воротилась».
Річка Смотрич була судноплавна ще у XVIII столітті. Виявлено кам'яні пристрої, до яких причалювали галери. Збереглися і старовинні гравюри з галерами на водних плесах. По східцях, висічених у скелі, варто спуститись з бульвара до річки. Тут у вапняках чимало окам'янілостей — залишків багатої і різноманітної фауни, зокрема коралів.
Цікаво у Ботанічному саду (вул. Ленінградська, 77), що заснований 1930 року. Близько 29 гектарів займають дендропарк, дослідні ділянки, оранжерейне господарство: тут росте понад 2800 видів рослин майже з усього світу. Сад уперше на Поділлі інтродукував такі хвойні рослини, як смерека грецька, модрина японська, туя гігантська, сосна мексіканська. їх добрі сусіди — рідкіспі для Поділля листяні: гліцинія китайська, гінкго дволопатеве, павловнія, дуб каштановий, вишня піщана.
Понад лівим берегом Смотрича від вулиці Суворова до вулиці Франка кількакілометровою смарагдовою смугою тягнеться лісопарк, у якому є джерела, водоспади, крутосхилі яри. На лівому березі Смотрича зеленіє і парк ім. В. І. Леніна, вздовж правого — кам'янчани заклали парк на честь 900-річчя свого міста.

Комментариев нет:

Отправить комментарий